Rodzic Rodzicowi – z życia wzięte!

NIGDY NIE TRAĆ NADZIEI!

To, że Twoje dziecko nie mówi, być może nie reaguje na wypowiadane słowa lub nie rozpoznaje kolorów, nie oznacza, że jest upośledzone psychicznie! Osoby z autyzmem bardzo często mają ogromną wiedzę, brakuje im jednak motywacji, a czasem możliwości (niemówiący), by się nią wykazać. Po prostu nie widzą potrzeby komunikowania się, ponieważ to już samo w sobie zakłada interakcję społeczną, która zazwyczaj nie jest im potrzebna.

WIERZ W SWOJE DZIECKO!

Są takie metody terapeutyczne, które potrafią wydobyć z niego ogromne pokłady wiedzy i umiejętności, o które byś go nie podejrzewał! Niejeden rodzic dziecka z autyzmem mógłby Cię zaskoczyć postępami edukacyjnymi swojego dziecka, często dziecka, które przed terapią było całkowicie, nazwijmy to: niedostępne emocjonalnie czy społecznie.

Nie myśl, że twoje dziecko nie będzie NIGDY czegoś umiało, robiło, itd.! My, rodzice dzieci terapeutyzowanych, wiemy, że tak nie jest, a fakt, że dzieci nie pokazują swojej wiedzy i umiejętności, o niczym nie świadczy, poza tym, że po prostu mają autyzm.

DZIECKO Z AUTYZMEM NIE ZNACZY GORSZE DZIECKO!

Wiele lat towarzyszenia synkowi w jego zmaganiach z autyzmem nauczyło mnie jednego: nieporównywania go z nikim innym! Dziś postrzegam dzieci z autyzmem jako inne, ani gorsze, ani lepsze, po prostu INNE! Tak samo jak każdy z nas jest inny. Porównywanie nadwyręża więź, podcina skrzydła, odbiera również siły do dalszej, ciężkiej pracy. Ale gdy patrzysz na swoje dziecko w sposób INDYWIDUALNY, wówczas dostrzegasz jego niezwykłość i wyjątkowość! Choćbyś był jedynym człowiekiem na świecie, który to widzi, nigdy nie wątp, że to jest PRAWDA!

Natalia Przybylska